Τετάρτη 27 Ιουνίου 2012

Ιβηρικό ντέρμπι σε… λεπτές ισορροπίες

Ισπανία και Πορτογαλία θα… μονομαχήσουν για το «έπαθλο» της συμμετοχής στους στον τελικό.
Οι «φούριας» θέλουν να υπερασπιστούν τον τίτλο τους και να κάνουν το τρεμπλ, έχοντας το 2010 σηκώσει και το Μουντιάλ. Οι Ισπανοί μπορεί να μην δείχνουν τόσο «φρέσκοι» όσο στο παρελθόν, μπορεί να μην δημιουργούν πολλές φάσεις και να μην… πνίγουν τον αντίπαλό τους, αλλά έχουν τη δυνατότητα με τον τρόπο παιχνιδιού τους να… κοντρολάρουν το ματς! Μετρούν στο τουρνουά 3 νίκες και μια ισοπαλία, με δυο ημίχρονα στο «Χ» και άλλα δυο υπέρ τους και στο 1-0… Από την άλλη, η Πορτογαλία έχει μια ήττα από την Γερμανία (στο πιο δύσκολο ματς στον όμιλό τους) και τρεις νίκες. Σ’ αυτά τα 4 παιχνίδια έχει φέρει τρία ημίχρονα «Χ» και ένα υπέρ της στο… γκολ. Σημειώστε ότι στα δυο τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια, τα ημίχρονα είχαν λήξει με 0-0. Συγκεκριμένα, στο EURO 2004, είχαμε (για τον όμιλο στον οποίο μετείχε και η εθνική μας), 0-0 στο ημίχρονο και νίκη 1-0 της Πορτογαλίας. Στο Μουντιάλ 2010, για τη φάση των «16» είχαμε ξανά ημίχρονο 0-0 και αυτή τη φορά νίκη της Ισπανίας με 1-0. Οι δυο ομάδες έπαιξαν και στις 17 Νοεμβρίου φιλικό με την Πορτογαλία να νικά με 4-0 (1-0 το ημίχρονο). Σ’ ένα ακόμα φιλικό το 2002 είχαμε 1-1 ημίχρονο και 1-1 τελικό. Φιλικό είχαν παίξει οι δυο ομάδες και το 2003 με την Ισπανία να νικά με 1-0 στο ημίχρονο και τελικά να φτάνει στην επιτυχία με 4-0. Οι δυο ομάδες σε φιλικό και επίσημο χαρακτήρα έχουν παίξει 10 αγώνες και στους 5 είχαμε «Χ». Τρεις νίκες έχει η Πορτογαλία και δυο η Ισπανία.
Εν κατακλείδι, οι Πορτογάλοι έχουν ποιότητα, αλλά θα έχουν δυσκολίες στο να αντιμετωπίσουν εξ ολοκλήρου το παιχνίδι των Ισπανών, οι οποίοι φροντίζουν να έχουν πολλή κατοχή, αλλά δεν… γεννούν πολλές φάσεις, ενώ έχουν πετύχει μέχρι στιγμής τα περισσότερα γκολ στο δεύτερο μέρος.  Οι ομάδες είναι ένα βήμα πριν από τον τελικό και θα παίξουν ακόμα πιο προσεκτικά. Δύσκολα θα χάσει η Ισπανία. Θα παίξω με «Χημίχρονο» (2,00), μπορούν να σκοράρουν και οι δυο ομάδες και έτσι κλίνω και προς το «2-3γκολ» με τιμή 1,70!
πηγή:pamesports.gr