Κυριακή 10 Ιουνίου 2012

Χάμιλτον ο... 7ος! (photos)

Τελευταία του νίκη στις 13/11 του 2011 στο Άμπου Ντάμπι. Φέτος τρεις φορές τρίτος στα πρώτα τρία Grand Prix της χρονιάς.
Στον Καναδά όμως, ο Λιούις Χάμιλτον δεν... χάρισε κάστανα στον Αλόνσο, τον οποίο και έκανε να πληρώσει το λάθος της ομάδας του και τον έριξε από την πρώτη θέση στον 64ο γύρο του αγώνα.
Έτσι, ο Βρετανός κατάφερε και πήρε την πρώτη του νίκη φέτος, έγινε ο 7ος διαφορετικός νικητής σε ισάρριθμα Grand Prix και η φετινή χρονιά αναμένεται να είναι ακόμα πιο συναρπαστική.
Εξαιρετική παρουσία από τον Ρομέν Γκροσζάν, ο οποίος πήρε για δεύτερη φορά φέτος τη δεύτερη θέση, ενώ και ο Σέρχιο Πέρες, μετά τη δεύτερη θέση στη Μαλαισία ανέβηκε ξανά στο βάθρο με την τρίτη θέση.
Καταστροφική η στρατηγική της Ferrari, καθώς τα... έκαναν θάλασσα με τον Αλόνσο, που στον 64ο γύρο έχασε την πρωτοπορία από τον Χάμιλτον και στη συνέχεια τερμάτισε 5ος.
 Εκκίνηση με Φέτελ και...
Ο Φέτελ έδειξε ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και αμέσως άρχισε να απομακρύνεται από τους αντιπάλους του (Χάμιλτον και Αλόνσο).
Από την άλλη, ο Μάσα έκανε τετακέ στον 6ο γύρο και έπεσε στη 12η θέση, γεγονός που έφερε τους Ντι Ρέστα, Ρόσμπεργκ, Γκροσζάν, Σουμάχερ, Μπάτον και Ράικονεν μία θέση πιο ψηλά.

... Χάμιλτον με όρεξη
Από τον 14ο γύρο άρχισαν τα pit stop και κάπου εκεί ο Φέτελ άρχισε να νιώθει την... ανάσα του Χάμιλτον και στον 16ο γύρο ο Βρετανός πέρασε τον παγκόσμιο πρωταθλητή.
Ο Αλόνσο έμεινε στην πίστα άλλους δύο γύρους και αφού ολοκλήρωσε το pit stop του βγήκε ακριβώς μπροστά από τον Χάμιλτον, αλλά με τη βοήθεια του DRS κατάφερε να περάσει στην κορυφή ξανά ο Χάμιλτον.
Προς τους τελευταίους γύρους του αγώνα, ο Αλόνσο ανέβασε το ρυθμό του σε μια προσπάθεια να πλησιάσει τον Βρετανό, ενώ στον 45ο γύρο ολοκληρώθηκε ο αγώνας του Σουμάχερ, που αναγκάστηκε να εγκαταλείψει λόγω βλάβης στο DRS.
Στους τελευταίους γύρους, ο Χάμιλτον πλησίαζε σαν... δαίμονας τους Αλόνσο και Φέτελ.
Στον 62ο γύρο, ο Γερμανός έμεινε στους καθρέφτες του Χάμιλτον, ενώ στον 64ο γύρο και ο Ισπανός έμεινε πίσω από τον παγκόσμιο πρωταθλητή του 2008.
Μάλιστα, ο Ισπανός, ο οποίος είδε τη στραγική της ομάδας του να πιάνει πάτο, αφέθηκε στο έλεος των Γκροσζάν και Πέρες που τον άφησαν 5ο.
Ο Χάμιλτον τερμάτισε στην πρώτη θέση και ο Γάλλος της Renault Lotus με τον Πέρες συμπλήρωσαν το βάθρο των... εκπλήξεων.